Otužování cesta ke zdraví :)

15. june 2013 at 15:36 | Tezz

Někteří z vás si možná pod slovem otužování představili bandu bláznů jak v zimě skáčou do ledové řeky, nebo chodí v tričku a kraťasích v zimě, ale o tom otužoání vůbec není. Otužování vás ochrání proti nachlazení, u člověka který se otužuje je menší pravděpodobnost že onemocní a když už ano, tak má nemoc lehčí průběh a dřív odezní.
více v celém článku ;)


Začít s otužováním (teď si uvědomuju jak je to slovo divný :D) je nejlepší v létě, nebo když se začíná oteplovat. Učinky otužování by se měly projevit asi po třech až čtyřech týdnech. Kdyby jste s otužováním potom přestali, otužilost by se zase postupně vracela k normálu, proto je dobré se otužovat pravidelně. Nejlépe každé ráno. Určitě si na to najděte čas netrvá to dýl než 5 minut a vážně to prospěje vašemu zdraví a budete mít ze sebe dobrý pocit.

Je spousta možností otužování, ale nejčastější a nejúčinější je otužování vodou. Otužovat se musí postupně, proto je nejlepší začít omýváním mokrou houbou, žíňkou a nebo ručníkem. Když si tělo zvykne na omývání můžeme začít se sprchováním nebo políváním. Nejúčinější je ale koupání ve studeném potoce, řece nebo moři. Což nejde jen tak nahradit napuštěním studené vany, kde se vpodstatě nemůžete hýbat a tělo by podchladlo.
S otužováním, ale nezačínejte, pokud cítítě, že na vás něco leze nebo jste nemocní, nemoc by to akorát zhoršilo ;)

Když zažínáme je dobré si pustit neúplně studenou vodu a ozkoušet na předloktí jestli teplotu vydží delší dobu, jestli ano začneme. Nejprve opláchneme obě ruce a potom nohy. U nohou postupujeme odspoda na horu. Tohle bylo vcelku snadné, teď však přichází ta težší část a to trup. Nepříjemný pocit můžete zmírnit tím, že si vodu naberete do dlaní a rozetřete si ji po břiše, hrudníku, krku a horní části zad. Pak osprchujte celý trup a následně obličej, krk a záda. Když jste mokří tak se sprchujte ještě aspoň minutu. Váš čas ve sprše strávený otužováním by neměl přesáhnout 2-3 minuty. Klidně to sfoukněte jak nejrychleji umíte ;)
Já už jsem v druhé fázi a už jen čekám, až mi to pomůže ustát nějaké to nachlazení :)
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Sydney - tangleds.blog.cz Sydney - tangleds.blog.cz | Email | Web | 4. may 2013 at 18:05 | React

Jéj, ďakujem Tezz :) Tvoj komentár je milý a veľmi ma zahrial pri srdiečku. Len vieš, ak nenapíšeš komentár nemám ako o tebe vedieť, ale teraz už viem :) Teší ma, že čítaš moje články a teším sa na tvoje komentáre a budem musieť pozrieť tvoje články aby som vedela o čom je zase tvoj blog :)

A áno, je pravda že niektorí ľudia pridajú len dvojslovný komentár. Napríklad k článku ktorý si ty komentovala pridala jedna rovnaký komentár a na to nemám slov :D

Čo sa tíka otužovania - je to výborný nápad na článok pretože nič také som na blogu.cz nevidela, a po pravde sa o to zaujímam. Netušila som že treba začať sa najprv umývať. Ja to tak robím že sa osprchujem v teplej vode a potom v takej vlažnej :)

2 Kačíí Kačíí | Web | 17. june 2013 at 17:36 | React

Hezký článek a originální téma :-) Já už jsem si několikrát říkala,že bych mohla s otužováním začít,ale nedokázala jsem se donutit,tak snad teď,když je takové vedro :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement